Normala värden i dricksvattnet

De extra prover av vårt dricksvatten som togs i samband med vulkanaskans utbredning över Sverige visar inte på några förhöjda halter av något ämne i vattnet.

Vi har fått förfrågan från kunder om askans eventuella påverkan på vårt dricksvatten och har tagit extra prover med avseende på flourider. Analysresultaten visar att det inte är några förhöjda halter över huvud taget, varken av flourider eller några andra värden. Det är mycket låga värden på samtliga ämnen i analysen.

Även om detta var en extra analys, har vi som rutin att varje vecka ta prover av vårt vatten, både vid vattenverken och ute i nätet hos olika kunder. Allt för att snabbt kunna upptäcka och åtgärda eventuella förändringar i kvaliteten.

Vill du veta mer om våra vattenverk eller vårt laboratorium, kan du läsa på våra vattensidor här på webbplatsen.

Fler nyheter

Presskontakter

Marie Lorentzon
Presschef
013-20 83 06
070-339 83 06
marie.lorentzon@tekniskaverken.se

Eva Ankarberg
Kommunikationsstrateg
013-20 82 43
070-377 82 43
eva.ankarberg@tekniskaverken.se

Trasiga gatlyktor?

Felanmäl trasiga gatlyktor direkt via webben.